Det store brud på fjernvarmenettet blev fundet
I starten af februar måned havde vi et større brud på vores fjernvarmenet. Efter flere dages arbejde lykkedes det os den 8. februar at lokalisere og aflukke et større brud.
Det viste sig at stamme fra en større skade på en fjernvarmeledning i en ejendoms interne installation. Efter aflukningen kom hele fjernvarmesystemet hurtigt tilbage i normal drift.
Vi vil gerne sige tusind tak for de mange henvendelser og den hjælp, vi modtog under vores søgen efter bruddet.
Husk, at det altid er en god idé løbende at holde øje med dit forbrug – både via vores app KlimaID og på din måler. På den måde kan du sikre dig, at der ikke opstår et unormalt højt forbrug.
Ny anbefaling: Lavere grænseværdi for nitrat i drikkevand
Nitrat findes naturligt i varierende mængder i dansk drikkevand. I både naturens processer og i kroppen kan nitrat omdannes til
nitrit, som i større mængder kan være skadeligt for helbredet.
I dag er grænsen for nitrat i drikkevand 50 mg pr. liter. En ekspertgruppe har nu anbefalet miljøministeren at sænke grænse værdien til 6 mg pr. liter for at øge beskyttelsen af vandkundernes sundhed.
En gennemgang af de seneste drikkevandsanalyser fra vores 5 vandværker viser at alle 5 vandværker overholder også de skærpede krav til nitrat.
Vi holder naturligvis nøje med udviklingen på området.
Direktionen udvides
Set i lyset af de store udfordringer og fortsat øgede krav til vores koncern, besluttede vores bestyrelser
den 26. februar at styrke den øverste daglige ledelse.
Klaus Hermann, som tidligere har været finanschef, indtræder der for som koncernens nye økonomi direktør.
Camillo Krog.
Bestyrelsesformand