Guldborgsund Forsyning igangsætter et større renoveringsarbejde af kloakledninger og brønde langs Nykøbingvej i Radsted.
Arbejdet vil foregå i rabatten og på cykelstien i retning mod Nykøbing og vil strække sig fra krydset Krenkerupvej/Nykøbingvej til Nykøbingvej 144, som vist på kortet.
Arbejdet forventes at vare i ugerne 24-25-26-(27).
I hele perioden vil der være åbent for gennemkørsel, men bilister må forvente nedsat hastighed samt perioder med kun ét spor, hvilket kan medføre længere rejsetid i disse uger.
Vi beklager de gener, det måtte medføre.
I forbindelse med arbejdet fritlægger vi brønde i vejene og foretager opmåling af hovedledninger, stikledninger samt skelbrønde. Enkelte steder er brøndene på privat grund, så der kan derfor være behov for færdsel på privat grund.
Se vores instruktionsvideo om forholdsregler ved spuling af kloakker herunder:
Renovering af kloakledninger
Renovering af kloakledninger foregår ved hjælp af den såkaldte ‘No Dig’-metode, hvor kloakledningen indvendigt fores med en glasfiberslange (strømpe), der efterfølgende hærdes. Fordelen ved strømpeforing er, at det er muligt at renovere ledningen uden opgravning. Det er altså både meget hurtigere og også billigere at renovere rørene ved hjælp af strømpeforing. Og resultatet er lige så holdbart, som hvis man lagde et helt nyt rør, idet en strømpeforing har en teknisk levetid på 50 år – men ifølge leverandøren kan den i praksis holde i helt op til 100 år.